Jak wyjść za mąż i nie zwariować

W końcu nadszedł ten moment, kiedy ON klęka przed tobą i pyta, czy wyjdziesz za niego. Twoje magiczne „Tak” nie tylko wyraża chęć na spędzenie razem reszty życia, ale także rozpoczyna jeden z najintensywniejszych okresów w waszym związku, a mianowicie przygotowań do ślubu. Jest to czas, w którym zapewne oboje nie raz staniecie przed ogromnymi dylematami, czy pytaniami, a i za pewne kłótnie nie będą wam wtedy obce, ale pomimo tego te miesiące poprzedzające Wasz dzień będą obfitować w chwile piękne i warte zapamiętania. Każda para narzeczonych doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo skomplikowane mogą być przygotowania ślubne, dlatego przygotowałam  krótki poradnik, podzielony na 4 etapy jak wyjść za mąż, a przy tym nie zwariować.



I etap ( 12 miesięcy przed ślubem), czas trwania: 3 miesiące

- 1 miesiąc: ustalcie datę ślubu, a przez resztę czasu cieszcie się sobą. To zdecydowanie wam się przyda. Gwarantuje, że w późniejszym etapie przygotowań, będziecie mieli naprawdę mało czasu tylko dla was. Dobrym pomysłem będzie weekendowy wyjazd, na którym będziecie mogli uczcić wasze zaręczyny.
- 2-3 miesiąc: to czas na nieco intensywniejsze przygotowania. Teraz musicie ustalić, czy bierzecie ślub kościelny, konkordatowy czy cywilny. To ważne, aby zrobić to na tym etapie, ponieważ w zależności od tego na jaki rodzaj zaślubin się zdecydujecie niektóre formalności należy załatwić wcześniej. Następnie proponuje ustalić wstępną liczbę gości, tak abyście mieli pogląd na to, jak dużego lokalu musicie szukać. Z tego punktu łatwiej będzie wam już wyjść do ustalenia prognozowanego budżetu, jaki chcecie przeznaczyć na wasze wesele. W tym momencie również dobrze jest zorganizować spotkanie obu rodzin. Nie ma znaczenia, czy wy pokrywacie w całości koszty wesela, czy korzystacie z pomocy rodziców. W dobrym tonie jest oficjalnie poinformować o waszych planach zmiany stanu cywilnego. Jest to także dobry moment, aby zacząć przeglądać sale weselne, zapoznać się z ich ofertą, menu i cenami oraz tym, co zawierają. Doskonałą pomocą będzie tabelka w Excelu, gdzie będziecie mogli porównywać interesujące was lokale pod kontem właśnie ceny, lokalizacji, dodatkowych kosztów lub atrakcji, które oferują. Jeśli zdecydowaliście się na ślub kościelny lub konkordatowy właśnie teraz musicie zgłosić datę do parafii, w której zamierzacie się pobrać. Jeśli nie będzie to parafia żadnego lub tylko jednego z was, musicie odebrać ze swojego kościoła wszystkie niezbędne dokumenty (odpis chrztu, komunii oraz bierzmowania). Dowiedzcie się również o datę nauk przedmałżeńskich.

II etap ( 9 miesięcy przed ślubem), czas trwania: 3 miesiące

- 1-3 miesiąc: ten etap jest jednym z najintensywniejszych w ciągu całego czasu przeznaczonego na przygotowania ślubne. W tym czasie najlepiej jest zarezerwować salę oraz znaleźć fotografa i/lub kamerzystę, oraz zespół, lub DJ. Bardzo ważne jest, abyście ustalali zakres pracy z każdym z usługodawców i bardzo wnikliwie czytali umowy. Nie decydujcie się na bylejakość. Jeżeli, któraś z firm nie odpowiada wam choćby w najmniejszym stopniu, to jeżeli nie można nic zmienić, zrezygnujcie. Nie patrzcie na to, że jest mało czasu, że mały wybór. To wasz dzień i macie się czuć maksymalnie komfortowo. Nie jest to łatwa praca, znaleźć odpowiednich ludzi, którzy uczynią ten dzień wyjątkowym, ale jak to mówią „cierpliwość jest cnotą”, więc na pewno znajdziecie kogoś kto będzie odpowiadał wam w 100%.

III etap ( 6 miesięcy przed ślubem), czas trwania: 5 miesięcy

- 1 miesiąc: teraz czas na całą papeterię ślubną. Zaproszenia, winietki, zawieszki lub naklejki na alkohol, plany stołów, menu. Wszystkie „papierkowe” sprawy musicie załatwić właśnie teraz. Pamiętajcie, aby papeteria była utrzymana w kolorze przewodnim waszego wesela.
- 2 miesiąc: gdy już zdecydujcie się na konkretny wzór to odpowiedni moment, aby obwieścić innym, że w niedługim czasie zostaniecie małżeństwem i wysłać zaproszenia. Pamiętajcie, aby określić konkretną datę, do której goście zadeklarują swoją obecność na weselu, a jeśli nie zrobią tego do wyznaczonego przez was dnia, sami wyegzekwujcie odpowiedź. Jest to bardzo istotna sprawa, ponieważ od tego zależy finalny koszt cateringu, wynajmu sali, czy zakupu alkoholu.
- 3 - 4 miesiąc: to czas na jedną z przyjemniejszych czynności dla przyszłych Panien Młodych – wybór sukni ślubnej. Proponuje Panią wyznaczyć sobie konkretną trasę salonów, które was interesując i na przymiarki zabrać najlepsze przyjaciółki. Nie jest to tylko jeden z podstawowych punktów przygotowań ślubnych, ale także okazja do świetnej zabawy w gronie najbliższych osób i mimo tego, że przecież będziecie wybierać suknie ślubną jest to doskonała odskocznia od stresu spowodowanego przygotowaniami. Wystarczy odpowiednie nastawienie i grono zaufanych przyjaciółek, a wyprawa po „tą” suknie może stać się również zabawnym i miłym wypadem z bliskimi. 3 oraz 4 miesiąc III etapu to również odpowiedni czas na znalezienie florysty, który zajmie się bukietem ślubnym oraz ozdobami, a także na usadzenie gości przy stołach. Z doświadczenia wiem, że właśnie to przysparza sporo problemu i zajmuje naprawdę wiele czasu. Bardzo dokładnie zastanowicie, się nad usadzeniem, ponieważ między innymi od tego zależy,  jak wasi goście będą bawić się na weselu.
- 5 miesiąc: ślub coraz bliżej. Pozostały jeszcze kwestie nie mniej istotne niż poprzednie. Drogie Panie to czas, kiedy intensywnie poszukujcie makijażystki oraz fryzjera, który zrobi was na bóstwo w „tym” dniu. Kluczowa kwestia to makijaż próbny i fryzura próbna. Nigdy o tym nie zapominajcie ani nie pomijajcie. Bez tego można się naprawdę niemiło rozczarować, a raczej w dniu ślubu nie będzie już czasu, aby co kol wiek poprawiać. To również dobry moment, aby ostatecznie zamknąć listę gości i potwierdzić u wszystkich usługodawców datę oraz godzinę ceremonii ślubnej i wesela.

IV etap (1 miesiąc przed ślubem), czas trwania: 1 miesiąc

- 1 miesiąc: Drodzy Narzeczeni teraz pozostało wam już tylko czekać na ten najważniejszy dzień w waszym życiu, który będzie zwieńczeniem wielomiesięcznych, stresujących, zapewne nie raz denerwujących miesięcy przygotowań. Zorganizujcie wszystkie niezbędne dokumenty, obrączki, jeszcze raz sprawdźcie, czy o niczym nie zapomnieliście i po prostu cieszcie się nadchodzącą przygodą, którą niewątpliwie jest małżeństwo.


A czy wy macie jakieś rady odnośnie przygotowania ślubu i wesela? A może już jesteście szczęśliwymi mężatkami i chcecie podzielić się swoim doświadczeniem ? Śmiało piszcie w komentarzach !


2 komentarze:

  1. Ja od zaręczyn do ślubu miałam 6 miesięcy i wszystko dało się zorganizować, może jak ktoś planuje wielkie wesele to potrzebuje roku. Moim marzeniem było przyjęcie w gronie najbliższych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja również planuje przyjęcie w gronie najbliższych, jednak z tego co potrafię zaobserwować wśród innych osób, potrafią oni planować wesele nawet z 3 letnim wyprzedzeniem. Wszystko jest kwestią organizacji :)

      Usuń

Instagram